Odunec

Odunec

Geografie

GPS souřadnice:

49°7'35.446 N       

16°1'9.647 E 

Katastrální výměra: 600 ha

Odunec je obec v okrese Třebíč. Leží v nadmořské výšce 460 m. Západním směrem od obce teče potok od Zárubic a vlévá se do vody Mocly. Východním směrem pramení nad Oduncem dva potůčky – jeden z melioračního odvodnění a ze studny napájí rybník na návsi obce, druhý nabírá prameny od Svatochně a díky studni zásobuje horní rybník v Oboře. S prvním přítokem se spojuje na návsi pod kaplí a teče směrem do Račic.

 Příroda

Okolí Odunce není příliš bohaté na přírodní zajímavosti, přesto jeho malebná krajina která vybízí k výletům. Okolí je ideální výchozí bod pro turistiku a cykloturistiku po okolních hradech, zámcích a tvrzích. Dalešická přehrada je vzdálená 15 km, město Třebíč 17 km, Moravský Krumlov 27 km a Dukovany 16 km.Vede tudy cyklostezka z Dalešic přes Lipník

Památky

V obci je nově zrekonstruovaná kaple Sv.Rodiny. Vysvěcena byla poprvé r.1910. Nejstarší historicku památkou v obci je kříž před domem č.40. V roce 1912 byla postavena školní budova, která svému účelu sloužila do r. 1968. nyní je zrekonstruována a slouží jako kulturní dům.

Ubytování

V Odunci není veřejné ubytování, ale v okolí je možnost ubytování v pronajatých chalupách.

V Hrotovicích SPORT V HOTEL, Valeč zámek - obojí ve vzdálenosti 3 km. 

Okolí Odunce, život v Odunci

Historie

Fotografie